Základem léčby je Qi [čchi] ukryta uvnitř jako poklad.

Prof. Bai Yunqiao

Zdravé snídaně

 

    Životospráva je bezesporu jeden z nedůležitějších faktorů ovlivňujících nejen naše zdraví, ale také psychickou pohodu a vyrovnanost. V našem jídelníčku se odráží odkaz rodičů a prarodičů, je to každodenní společenská událost. A samozřejmě nám prostě něco chutná a něco ne.

    Úprava stravy je pro většinu lidí u nás základem k léčbě nemocí nebo jejich prevence, zároveň je málokdo ochotný zásadně změnit to, na co je zvyklý a co se považuje za normální v jeho okolí. Ideálně se tedy zaměřit na část dne, která je pro výživu zásadní a u nás velice pomíjená – snídaně. Právě ta má být základem jídelníčku, má být lehká, výživná a samozřejmě chutná. Ne nadarmo se říká „Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli.“

 

Jak tedy na to?

    Základem je nahradit pečivo obilnou kaší, která je podle tradiční čínské medicíny základem stravy. Obilí je velice výživné, není průmyslově zpracované (v případě vloček jen lehce) a je tedy „živé“ a plné energie. Zároveň je „vyvážené“, to znamená, že náš organismus ani moc nezchladí, ani moc nepřehřeje, ani nezavlhčí, ani nevysuší, zkrátka všeho tak akorát. Pro větší pestrost a zejména lepší chuť se pak přidají ořechy, ovoce – v sezónu čerstvé, mimo sezónu sušené či zavařené, nejrůznější forma rostlinného mléka –  kokosové, rýžové, sójové. Zejména v zimě je dobré přidat koření na prohřátí – skořici, kardamom a na závěr osladit medem, či nejrůznějšími sladidly – datlový, agávový či rýžový sirup, med, třtinový cukr.

 

Recepty – sladké snídaně

Recepty – slané snídaně a polévky