Základem léčby je Qi [čchi] ukryta uvnitř jako poklad.

Prof. Bai Yunqiao

Dietetika a tradiční čínská medicína

 

    Podobně jako bylinná léčba i dietetika se v tradiční čínské medicíně opírá o teorii pěti prvků a yinu a yangu. Takto můžeme kažkou potravinu přiřadit k ročnímu období (čínská medicína rozlišuje 5 ročních období – jaro, léto, pozdní léto, podzim a zimu) a tepelnému působení potraviny (chladná, osvěžující, neutrální, teplá a horká), dále se definuje afinita k vnitřním orgánům a akupunkturním drahám a samozřejmě specifické účinky každé potraviny podle terminologie tradiční čínské medicíny.

 

    Potraviny se tedy nedělí na „zdravé“ a „nezdravé“, ale popisuje se jejich účinek v lidském organismu. Výběr vhodných potravin tedy závisí na konstituci člověka, aktuálních problémech, ročním období, ale také chuti každého. Změna jídelníčku by něměla být na úkor chuti a potěšení z jídla, naopak je to příležitost pro objevení dalších receptů a chutí, než na jaké jsme zvyklí. Třebaže je výběr vhodných potravin značně individuální, několik základních a obecných doporučení platí a budou rozebrány dále.

 

    Základem stravy by měly být obilniny, které jsou natolik vyvážené, že jsou vhodné pro lidi každé konstituce, v jakémkoli ročním období. Každá z obilnin má své specifické účinky a afinitu k různým orgánům, nicméně nepochybíme, když různé druhy obilnin zařadíme do svého jídelníčku i bez jejich detailní znalosti. Královnou obilnin je pak rýže, která je považována za nejharmoničtější potravinu, jež je lehce stravitelná, chutná a výživná. Zelenina se v čínské kuchyni používá výkradně tepelně upravená, ať už v páře, či vařením se značně zlepší její stravitelnost, čímž výrazně pomůžeme organismu. Tepelnou úpravou se rovněž zmírní ochlazující účinek zeleniny. Mléčné výrobky jsou obecně charakterizovány jako potraviny, které zvlhčují organismus, avšak  i při lehce oslabeném trávení (což je případ většiny z nás) nebo nadměrné konzumaci mléčných výrobků dochází k zahleňování organismu, které má z pohledu TČM negativní vliv na samotné trávení a celou škálu dalších problémů. Konkrétní typy mléčných produktů (např. jogurty) mají navíc výrazně chladivý vliv na organismus, takže nejsou vhodné pro zimomřivé lidi.

 

    Doporučení konkrétních potravin jako doplněk léčby pak vychází z vyšetření a stanovení daného syndromu tak, jak jej popisuje teorie TČM. V závislosti na typu onemocnění pak úprava stravy hraje větší či menší vliv na průběh samotné léčby, u některých onemocnění je pak nezbytná pro udržení zdraví.

 

    Pro lepší pochopení principů dietetiky podle tradiční čínské medicíny, účinků potravin a vzorové recepty je vhodná literatura od Jany Arcimovičové nebo Barbary Temelie. Jedna z knih Barbary Temelie je věnována i výživě pro matku a dítě.