Základem léčby je Qi [čchi] ukryta uvnitř jako poklad.

Prof. Bai Yunqiao

Formy bylinných směsí

Tang

    Základní a nejúčinnější je samotná směs sušených bylin, kterou si každý připraví doma. Dávkování je mnohem vyšší, než na jaké jsme u nás zvyklí, typická denní dávka obsahuje asi 60 – 120 g sušených bylin. Ty se nejprve 15 minut namáčí ve 4 – 5 dcl studené vody, v téže vodě se pak 20 minut vaří a scedí se. Povařené byliny se použijí ještě jednou (buď ten den večer, nebo následující den podle četnosti užívání), tzv. „druhák“ se už nemusí předem namáčet, zalije se opět asi 4 – 5 dcl vody a vaří se o něco déle – 30 minut. Zbude asi 1 dcl hustého odvaru, který se vypije buď naráz, nebo se popíjí během dne, pro svou velice intenzivní (často hořkou) chuť se může lehce dosladit medem.

 

Odvar

    Jelikož je vaření bylin poměrně časově náročné, velice často se byliny vaří už na bylinkárně a hotový odvar se dávkuje do sáčků, které představují jednu dávku. Tyto sáčky se pak jen vloží do teplé vody, aby se ohřály, obsah se vylije do hrnku a vypije se. Takto je možné dodržet i časté užívání bylin bez zásadní úpravy denního režimu.

 

Tablety

    Pro snadnou dostupnost bylin a jejich užívání se velice často používají bylinné tablety. Jde o koncentrované granuláty bylin (váha tablet k váze sušených bylin je 1:5), které se následně v daném poměru lisují do tablet. Užití a síla směsi je podobná jako předchozí typ – san a má stejnou indikaci. Jsou dostupné buď v předdefinovaných směsích na klinikách TČM a některých lékárnách, ale je možné je připravit i na míru. Užívání je velice snadné, nevyžaduje žádnou přípravu, tablety se zapijí vodou, obvykle se užívá 6 tablet dvakrát denně.

Tradiční čínská medicína - byliny

Granule

    Tento typ směsí je vhodný zejména pro děti, jelikož se dá rozpustit ve vodě a následně vypít. Jedná se v podstatě o bylinný granulát, který se už dále nelisuje do tablet, zůstává sypký. Užití a síla jsou opět podobné, jako předchozí dva typy, dávkování u dětí je samozřejmě nižší dle váhy dítěte.

 

Wany

    Alternativou k bylinným tabletám jsou tzv. wany, bylinné kuličky. Vznikají vyvařením a zahuštěním silných odvarů do malých kuliček, které mají podobně jako tablety dlouhou trvanlivost, podobné užití a sílu. Dostupné jsou výhradně v předdefinovaných směsích a do jejich složení není možné dále zasahovat, typická denní dávka je 8 kuliček třikrát denně, při akutním napadení více.

Medicinální vína

    Byliny je možné naložit do alkoholu, ať už nízkoprocentního, tak vysokoprocentních destilátů. Tato úprava má omezené uplatnění a vybírá se pro konkrétní indikace, kdy se využije zahřívací a rozhýbávací schopnost alkoholu a daným působením bylin. Velice vhodná je například při chronických bolestech pohybového aparátu u starých lidí, kdy už nelze zdravotní stav trvale napravit.